Чи знали Ви, що нотаріус завжди зберігає в таємниці будь-яку отриману від Вас інформацію? Якщо ні, знайте – будь-які відомості, які ви повідомите нотаріусу – це його професійна нотаріальна таємниця.
Таємниця вчинення нотаріальних дій
Нотаріус – це не просто особа, яка посвідчує угоди і документи. В першу чергу – це друг, помічник і захисник інтересів того, хто до нього звертається.
Стаття 5 Закону «Про нотаріат» беззастережно зобов’язує будь-якого нотаріуса – як державного, так і приватного – зберігати суворо в таємниці будь-яку інформацію, отриману в ході спілкування з клієнтом. Дане положення закону поширюється, зокрема, і на ті випадки, коли Ви звернулися лише за усною консультацією і нотаріус не здійснював ніяких нотаріальних дій.
Що Вам дає нотаріальна конфіденційність?
Не хочете афішувати свої наміри? – і не потрібно! Нотаріус буде надійно зберігати Ваші таємниці і стояти на сторожі Ваших інтересів. Це та особа, якій можна довіряти.
Часто трапляється, що заповідач хоче залишити спадщину лише одному з декількох спадкоємців. Але при цьому не бажає, щоб ті, кого він вважав негідним спадщини, дізналися про це. Це логічно: навіщо псувати відносини завчасно? У подібних випадках і потрібна нотаріальна конфіденційність: вона дозволяє вам бути спокійним за збереження ваших таємниць.
Чим гарантується збереження нотаріусом таємниці?
Закон «Про нотаріат» містить ряд положень, які дозволяють гарантувати, що професійна нотаріальна таємниця не буде розкрита. Зокрема:
- нотаріус не може бути допитаний щодо відомостей, які стали йому відомі під час виконання посадових обов’язків;
- нотаріус не має права усно або письмово інформувати третіх осіб про те, хто і навіщо до нього звертався;
- треті особи не можуть перебувати в нотаріальному офісі, якщо клієнт того сам не бажає;
- ніхто не може ознайомитися з документами, що зберігаються в нотаріальній конторі, крім особи, якої вони стосуються (або спадкоємців у разі його смерті).
Судова практика
В Іллінецький районний суд Вінницької області звернувся позивач з вимогою визнати незаконною відмову нотаріуса повідомити йому мету візиту його бабусі, в той час як йому було важливо знати, чи не був пов’язаний візит з бажанням змінити заповіт. На думку позивача, ця інформація не може містити нотаріальну конфіденційність або бути таємницею, а тому є відкритою інформацією.
Суд постановив, що будь-які розмови між клієнтом і нотаріусом, незалежно від їх змісту, повинні розглядатися як надання правової допомоги. У зв’язку з цим відмовив у задоволенні позову повністю.А что если нотариус разгласит тайну?
А що якщо нотаріус розголосить таємницю?
Це виключено. Для нотаріуса розкрити таємницю вчинення нотаріальних дій – все одно, що вистрілити собі в ногу.
У разі розкриття таємниці клієнта свідоцтво на право заняття нотаріальною діяльністю буде негайно анульоване. А це означає, що нотаріус моментально втратить свою роботу.